Socjologia Obywatelska

Socjologia obywatelska, to dział czasopisma, w którym publikujemy teksty zajmujące się konkretnymi problemami społecznymi. Analizujemy je pokazując ich różne konteksty: społeczne, ekonomiczne, demograficzne, a następnie zarysowując pola potencjalnych rozwiązań. Można w nich znaleźć odniesienia do teorii socjologicznych, które w ten sposób znajdują swoje zastosowanie praktyczne. Zajmujemy się przede wszystkim problemami o charakterze lokalnym, które mają swoje globalne przyczyny.

Dział ten jest odpowiedzią na problemy w debacie publicznej, w której brakuje spokojnej, wyważonej dyskusji, a zamiast niej dominują polityczne spory, antagonizujące społeczeństwo.

Zachęcamy do przeczytania tekstu przewodniego:

Konstruktywizm w praktyce? Dyskurs pandemiosceptyczny w świetle socjologii wiedzy naukowej

Radosław Sojak, Beata KrólickaKonstruktywizm w praktyce? Dyskurs pandemiosceptyczny w świetle socjologii wiedzy naukowej WprowadzeniePrzynajmniej od połowy XIX wieku zaczęły narastać wątpliwości dotyczące pozytywnej i najczęściej pozytywistycznej...

Wojna o prawdę. Metody otwartej weryfikacji, fact-checking i estetyka forensyczna – case study śledztw materiałów dezinformujących wojny ukraińsko-polskiej

Aleksy SzymkiewiczWojna o prawdę. Metody otwartej weryfikacji, fact-checking i estetyka forensyczna – case study śledztw materiałów dezinformujących wojny ukraińsko-polskiejStreszczenie W artykule przedstawiono nowoczesne metody walki z dezinformacją oraz...

Populistyczny wyborca jako obiekt demoliberanego wykluczenia. Przyczynek do dyskusji

Arkadiusz Lewandowski   Populistyczny wyborca jako obiekt demoliberanego wykluczenia. Przyczynek do dyskusji   Wstęp   Wyborcze wyniki ugrupowań, które określa się mianem populistycznych determinowały w ostatnich latach pytania o to, kto głosuje na tego...

Wszystkie teksty z tego działu dostępne są poniżej do pobrania w PDF:

Działy czasopisma

SOCJOLOGIA OBYWATELSKA

 

W tym dziale publikujemy teksty będące analizami problemów społecznych w nurcie rozważań socjologicznych. Prezentujemy ich rozmaite konteksty próbując zarysować potencjalne pola rozwiązań.

 

ANALIZY DYSKURSU MEDIALNEGO

 

W tym dziale publikujemy teksty będące analizami przekazów medialnych. Bazują one głównie na codziennym monitoringu zaangażowanych Wolontariuszy, w ramach programu INDID MEDIA WATCH.

 

VARIA

W tym dziale publikujemy artykuły na temat szeroko rozumianej debaty publicznej, a także wyzwaniami, które stoją przed społeczeństwem o zmieniającej się strukturze demograficznej. W tym miejscu ukazują się także recenzje wydawnicze.

Poznajcie nasze czasopismo!

Drogi Czytelniku! Droga Czytelniczko!

Zachęcamy Cię do zapoznania się z pogłębionymi analizami dotyczącymi ważnych sfer życia publicznego. Publikujemy teksty w trzech działach: „Socjologia Obywatelska, „Analizy Dyskursu Medialnego” oraz „SMART Senior”.

Współpraca z D&D

Zachęcamy chętnych do publikowania tekstów!

Jeśli odpowiada Ci misja naszego czasopisma, lubisz pisać teksty, które balansują na pograniczu publicystyki i dyskursu naukowego – skontaktuj się z nami! Nawiązujemy współpracę z autorami z całej Polski. Możesz zaproponować tekst do dowolnego działu czasopisma.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas

Zastanawiasz się czy nasze czasopismo jest płatne?

Otóż nie, czasopismo do końca 2020 roku będzie można pobrać z tej strony za darmo. Wynika to z faktu, że jego wydanie zostało dofinansowane ze środków publicznych (szczegóły na dole strony). Ponieważ jest to kwartalnik, to będzie się ukazywać raz na 3 miesiące. 

Czy muszę założyć sobie konto na stronie?

Nie. Do końca roku 2020 nasze czasopismo może pobrać każdy, bez logowania się. Ponieważ jego wydawanie zostało sfinansowane ze środków publicznych – nie zobaczysz w czasopiśmie żadnych reklam ani treści sponsorowanych.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu z redakcją. Możesz zadzwonić lub napisać.

Napisz do nas!

15 + 10 =

+48 509 143 332

Toruń, ul. Św. Katarzyny 5/3

Wydawca

Wydawcą niniejszego czasopisma jest
Instytut Dyskursu i Dialogu  www.indid.pl

Strona sfinansowana ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach zadania "Dobry. Lepszy. INDID!