NUMER 13 (1) 2024
Opublikowane artykuły:
Radosław Sojak, Beata Królicka, Andrzej Meler, „Medialne emocje po śmierci Pawła Adamowicza. Próba analizy
zautomatyzowanej”, s. 7-28
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515317
Artykuł realizuje dwa podstawowe cele. Pierwszym, o charakterze metodologicznym, jest ocena wiarygodności i przydatności oprogramowania do automatycznego rozpoznawania emocji na podstawie mowy (speech emotion recognition, SER) w analizie mediów. Przypadek empiryczny stanowi tu sprawa ugodzenia nożem i w następstwie tego śmierci w 2019 roku ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z tego wynika drugi cel artykułu, jakim jest analiza tego wydarzenia w kategoriach teorii traumy kulturowej. Główne pytanie dotyczy tu kwestii, czy media odegrały rolę grup rzeczniczych, zainteresowanych konstruowaniem śmierci Adamowicza jako przypadku traumy narodowej. Na podstawie przeprowadzonego badania uznano oprogramowanie SER za narzędzie wiarygodne i odpowiednie, umożliwiające bowiem wykazanie, iż media nie były zainteresowane długotrwałym podtrzymywaniem traumy w przypadku śmierci Adamowicza.
Słowa kluczowe: emocje, media, trauma kulturowa, rozpoznawanie emocji na podstawie mowy, Paweł Adamowicz
Medialne emocje po śmierci Pawła Adamowicza. Próba analizy zautomatyzowanej – pobierz PDF
Tomasz S. Markiewka, „Mit radykalizacji, czyli innej debaty publicznej nie było?”, s. 22-38
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515391
W ostatnich latach coraz częściej dyskutuje się o polaryzacji i brutalizacji debaty publicznej, a zjawiska takie jak „kultura anulowania” stały się emblematycznym przykładem tych przemian. Niniejszy artykuł bada quasi-historyczną narrację, która zakłada przejście od rzekomo bardziej cywilizowanej przeszłości do konfliktowej teraźniejszości. Autor podaje w wątpliwość pogląd, że wcześniejszy dyskurs publiczny był z natury bardziej konstruktywny. Przez włączenie perspektyw socjologicznej i kulturoznawczej bada, czy idealizacja przeszłych debat publicznych nie przysłania bardziej złożonej rzeczywistości.
Słowa kluczowe: cancel culture, woke, debata publiczna, radykalizm, uniwersytet
Mit radykalizacji, czyli innej debaty publicznej nie było? – pobierz PDF
Mateusz Gąsiorowski, „Zmitologizowany obraz wroga – socjotechniczne narzędzie polityczne Jarosława Kaczyńskiego” s. 39-60
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515439
Proces stabilizacji polskiej sceny politycznej rozpoczął się w 2005 r. od wygranych przez PiS wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich. Jedną z tajemnic sukcesów wyborczych partii Jarosława Kaczyńskiego jest umiejętne wykorzystywanie techniki socjotechnicznej tj. zarządzania strachem. Głównymi celami niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, jakie konstrukty społeczne tworzą obraz wroga prezesa PiS na przestrzeni lat jego funkcjonowania na scenie politycznej oraz odpowiedź na pytanie, czy w kontekście wydarzeń związanych z katastrofą smoleńską uzasadnione jest użycie pojęcia „mit polityczny”.
Słowa kluczowe: Jarosław Kaczyński, mit polityczny, katastrofa smoleńska, elita, zmitologizowany obraz wroga
Michał Rydlewski, „Lewicy nie ma i nie będzie,
czyli dlaczego lewicowiec głosuje na PiS?”, s. 62-87
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515699
Artykuł pokrótce obrazuje sytuację polityczną po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku. Stara się on wyjaśnić i uczynić bardziej zrozumiałe decyzje polityczne, tj. oddanie głosu osoby o lewicowych przekonaniach na Prawo i Sprawiedliwość . Dlaczego wyborca tej partii jest nieufny wobec partii mającej w nazwie lewicowość (Nowa Lewica)?
Słowa kluczowe: lewica, prawica, neoliberalizm, Nowa Lewica, Prawo i Sprawiedliwość
Lewicy nie ma i nie będzie, czyli dlaczego lewicowiec głosuje na PiS? – pobierz PDF
Dawid Pieniężny, „Kim są debiutujący wyborcy? Poparcie udzielane przez młodych wyborców w elekcjach parlamentarnych w Polsce w latach 2011-2023”, s. 88-111
Dyskurs & Dialog 2023/2
10.5281/zenodo.12515716
Wybory parlamentarne w 2023 roku cechowały się rekordową frekwencją, w tym zwłaszcza ludzi młodych. Powszechne jest przekonanie, że to właśnie oni zdecydowali o alternacji władzy i stworzeniu większości przez partie dotąd opozycyjne, kosztem Prawa i Sprawiedliwości. Autor postanowił więc sprawdzić, kim są najmłodsi wyborcy i czy to rzeczywiście „nowi” wyborcy zdecydowali o wyniku wyborczym, a także czy sposób ich głosowania odbiegał od tego prezentowanego przez najmłodszych wyborców w 2011, 2015 oraz 2019 roku. Tak przeprowadzona analiza pozwala wskazać cechy debiutujących wyborców, tendencje istniejące w kolejnych elekcjach oraz zweryfikować, czy wybory parlamentarne w 2023 roku rzeczywiście były przełomowe w badanej kwestii.
Słowa kluczowe: wybory, wyborcy debiutanci, zachowania wyborcze
Izabela Kapsa, „Aktywność polityczna i preferencje polityczne młodych wyborców na przykładzie bydgoskich maturzystów”, s. 112-133
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515741
Niniejszy artykuł podejmuje problem aktywności politycznej oraz preferencji politycznych młodych wyborców i zawiera opracowanie wyników badań empirycznych przeprowadzonych w latach 2022-2023 wśród ponad trzystu uczniów klas maturalnych bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje takie zagadnienia szczegółowe jak: poglądy polityczne, postawy względem konkretnych problemów politycznych, zainteresowanie polityką i aktywność polityczną. Wnioski z przeprowadzonej analizy ilościowej zostały omówione na tle badań ogólnopolskich odnoszących się do omawianych zagadnień.
Słowa kluczowe: aktywność polityczna, młodzi, poglądy polityczne, preferencje polityczne, zainteresowanie polityką
Kamil Wroński, „Kobiety i polityka. Poglądy partii Konfederacja Wolność i Niepodległość w 2023 roku”, s. 134-156
Dyskurs & Dialog 2024/1
10.5281/zenodo.12515781
W artykule przeanalizowano program partii Konfederacja Wolność i Niepodległość pod względem postulatów dla kobiet oraz zbadano przyczyny trendu popularności partii wśród wyborców, przede wszystkim wśród kobiet. Zamierzonym celem partii było odpowiadanie na potrzeby zwrotu egoistycznego w Polsce oraz targetowanie swoich przekazów do młodych osób, którym zależy na niskich i prostych podatkach. Politycy partii chcieli w oczach swoich wyborców wytworzyć obraz Konfederacji jako partii buntu i poprzez ukrycie kontrowersyjnych postaci zachęcić do głosowania na nią osoby o poglądach nie tylko skrajnie prawicowych, ale także centroprawicowych. W artykule omówiono również przyczyny, dla których partia nie zdołała osiągnąć zamierzonego celu, jakim był dwucyfrowy wynik w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.
Słowa kluczowe: Konfederacja, kobiety, polityka, wybory 2023
Kobiety i polityka. Poglądy partii Konfederacja Wolność i Niepodległość w 2023 roku – pobierz PDF
Działy czasopisma
SOCJOLOGIA OBYWATELSKA
W tym dziale publikujemy teksty będące analizami problemów społecznych w nurcie rozważań socjologicznych. Prezentujemy ich rozmaite konteksty próbując zarysować potencjalne pola rozwiązań.
ANALIZY DYSKURSU MEDIALNEGO
W tym dziale publikujemy teksty będące analizami przekazów medialnych. Bazują one głównie na codziennym monitoringu zaangażowanych Wolontariuszy, w ramach programu INDID MEDIA WATCH.
VARIA
W tym dziale publikujemy artykuły na temat szeroko rozumianej debaty publicznej, a także wyzwaniami, które stoją przed społeczeństwem o zmieniającej się strukturze demograficznej. W tym miejscu ukazują się także recenzje wydawnicze.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas
Zastanawiasz się czy nasze czasopismo jest płatne?
Otóż nie, czasopismo do końca 2020 roku będzie można pobrać z tej strony za darmo. Wynika to z faktu, że jego wydanie zostało dofinansowane ze środków publicznych (szczegóły na dole strony). Ponieważ jest to kwartalnik, to będzie się ukazywać raz na 3 miesiące.
Czy muszę założyć sobie konto na stronie?
Nie. Do końca roku 2020 nasze czasopismo może pobrać każdy, bez logowania się. Ponieważ jego wydawanie zostało sfinansowane ze środków publicznych – nie zobaczysz w czasopiśmie żadnych reklam ani treści sponsorowanych.
Skontaktuj się z nami
Zapraszamy do kontaktu z redakcją pn-pt w godz. 8-16.
+48 509143332
Toruń, ul. Św. Katarzyny
redakcja@dyskursidialog.pl
Niniejsze czasopismo wydawane jest w ramach realizacji zadania „Dyskurs i Dialog. Pogłębione analizy dla lepszej debaty publicznej” dofinansowanego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (Priorytet 4) dzięki środkom Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.