NUMER 3 (5) 2020

Opublikowane artykuły:

Bartłomiej Balcerzak, „Najlepsze narzędzie do zwalczania fejków (i dlaczego nie działa)”, s. 9-21

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106211

Artykuł stanowi przybliżenie technik informatycznych wykorzystywanych w procesie rozpoznawania fałszywych wiadomości. Równocześnie wskazuje na społeczne i psychologiczne czynniki wpływające na popularność fake news, oraz wskazuje na społeczne konsekwencje stosowania różnych metod wykrywania Fake News.

Słowa kluczowe: fake news, informatyka społeczna, przetwarzanie języka naturalnego, uczenie maszynowe

Najlepsze narzędzie do zwalczania fejków (i dlaczego nie działa) – pobierz PDF

Łukasz Warzecha „Polityczny projekt repolonizacji i dekoncentracji – przyczyny, wątpliwości i konsekwencje”, s. 23-34

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106215

Media w Polsce powinny być polską własnością – uważa partia rządząca. Uzasadnienie planu repolonizacji/dekoncentracji mediów kończy się jednak zawsze na ogólnikach. Analiza nie potwierdza istnienia żadnych systemowych zależności między linią medium a jego polską lub niepolską własnością, zaś przeprowadzenie repolonizacji/ dekoncentracji mogłoby mieć poważne negatywne konsekwencje dla wolności słowa.

Słowa kluczowe: repolonizacja, dekoncentracja, media, własność, wolność słowa

Polityczny projekt repolonizacji i dekoncentracji – przyczyny, wątpliwości i konsekwencje – pobierz PDF

Michał Chlebowski, „Media w czasie pandemii. O etycznych wyzwaniach dziennikarza czasów kryzysu” s. 37-51

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106219

Kodeksy etyki dziennikarskiej nie zostały napisane na czasy globalnego zagrożenia dla zdrowia i życia wielu ludzi. Nie ma w nich prostych i jasnych wskazówek, jak relacjonować wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa. A wyzwań jest mnóstwo, bo newsy to teraz opowieść o walce lekarzy i pacjentów z chorobą, o walce z czasem, by znaleźć szczepionkę; o walce pracodawców i rządów, by powstrzymać kryzys gospodarczy. Rzetelne, uczciwe i odpowiedzialne dziennikarstwo jest teraz ważne być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W artykule przedstawiono główne zagrożenia i wymagania etyczne dla dziennikarzy pracujących w czasach epidemii.

Słowa kluczowe: etyka, dziennikarstwo, deontologia, społeczna odpowiedzialność mediów, koronawirus

Media w czasie pandemii. O etycznych wyzwaniach dziennikarza czasów kryzysu – pobierz PDF

Mateusz Dobrowolski, Paweł Kalisz, „Czego nie mówią politycy, powie wam big data”, s. 55-79

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106225

Artykuł ten jest opisem analizy języka, jakim posługują się politycy na Twitterze z podziałem na frakcje polityczne i wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego.

Słowa kluczowe: big data, twitter, analiza języka, politycy

Czego nie mówią politycy, powiem wam big data – pobierz PDF

Nicole Kowalewska, „Austriacki system medialny i analiza kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku”, s. 81-97

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106229

Ze względu na szerokie zainteresowanie specyfikacją mediów warto przyglądać się im w różnych krajach. Na celowniku znalazła się Austria. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki systemu medialnego i jakości przekazu na przykładzie przeprowadzonej kampanii kandydatów na urząd kanclerza w wyborach parlamentarnych.

Słowa kluczowe: media, system medialny, wybory parlamentarne, afera polityczna, Austria.

Austriacki system medialny i analiza kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku – pobierz PDF

Filip A. Gołębiewski, „Dialog bez rozmowy, czyli o monologizacji polskiej debaty publicznej”, s. 101-116

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106233

Artykuł podejmuje problem politycznych, strukturalnych i ekonomicznych uwarunkowań polskiej debaty publicznej, sprawiających, że jest w niej – zdaniem autora – coraz mniej konstruktywnego dialogu, a coraz więcej monologów udających rozmowę. Autor stawia tezę, że zjawisko to wynika zarówno z koniunkturalnych zachowań partii politycznych, jak i specyfiki funkcjonowania mediów (internetowych i tradycyjnych) poddanych regułom tzw. turbokapitalizmu. Tekst próbuje pokazać, że zamknięci w bańkach informacyjnych odbiorcy mediów przesiąkają tym sposobem „plemiennego” funkcjonowania i również coraz rzadziej potrafią ze sobą konstruktywnie rozmawiać.

Słowa kluczowe: dialog, monolog, media, debata publiczna, bańki informacyjne

Dialog bez rozmowy, czyli o monologizacji polskiej debaty publicznej – pobierz PDF

Iwona Kozieja-Grabowska, „Dialog międzypokoleniowy – z perspektywy umiejętności komunikacyjnych”, s. 119-132

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106237

Artykuł porusza kwestię dialogu międzypokoleniowego z perspektywy umiejętności komunikacyjnych jako podstawę nawiązywania i kontynuowania relacji. Autorka m.in. omawia w skrócie modele komunikacyjne – Davida Kantora, Billa Isaacsa oraz Matshalla Rosenberga – amerykańskich teoretyków i praktyków dialogu, które mogą posłużyć jako baza do zorganizowania warsztatów dialogowych międzypokoleniowych.

Słowa kluczowe: dialog międzypokoleniowy, zdrowa komunikacja, porozumiewanie się, wzajemne rozumienie

Dialog międzypokoleniowy – z perspektywy umiejętności komunikacyjnych – pobierz PDF

Sara Smyczek-Gołębiewska, „Słuszność jako argument w dyskursie prawniczym na podstawie analizy wybranego orzecznictwa”, s. 137-153

Dyskurs & Dialog 2020/3
10.5281/zenodo.4106239

Celem artykułu jest analiza słuszności w polskim orzecznictwie sądowym w kontekście jego stosowania jako narzędzia argumentacji. Autorka szuka odpowiedzi na następujące pytania: czy sądy orzekają tylko na podstawie przepisów czy może biorą pod uwagę również inne czynniki np. względy słuszności? W jakim celu sądy powołują się na argument ze słuszności? Prawo ma być sztuką tego, co dobre i słuszne, jednak staje się to niemal sloganem, jeśli nie zostaje dookreślone, w jakim celu i jaka dobroć bądź słuszność jest stosowana. W artykule przedstawione są również przykłady z orzecznictwa potwierdzające tezę, że zmiany zachodzące w społeczeństwie mają wpływ na sposób orzekania przez sądy.

Słowa kluczowe: słuszność, dyskurs prawniczy, argumentacja, aksjologia prawa

Słuszność jako argument w dyskursie prawniczym na podstawie analizy wybranego orzecznictwa – pobierz PDF

Działy czasopisma

SOCJOLOGIA OBYWATELSKA

 

W tym dziale publikujemy teksty będące analizami problemów społecznych w nurcie rozważań socjologicznych. Prezentujemy ich rozmaite konteksty próbując zarysować potencjalne pola rozwiązań.

 

ANALIZY DYSKURSU MEDIALNEGO

 

W tym dziale publikujemy teksty będące analizami przekazów medialnych. Bazują one głównie na codziennym monitoringu zaangażowanych Wolontariuszy, w ramach programu INDID MEDIA WATCH.

 

VARIA

W tym dziale publikujemy artykuły na temat szeroko rozumianej debaty publicznej, a także wyzwaniami, które stoją przed społeczeństwem o zmieniającej się strukturze demograficznej. W tym miejscu ukazują się także recenzje wydawnicze.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas

Zastanawiasz się czy nasze czasopismo jest płatne?

Otóż nie, czasopismo do końca 2020 roku będzie można pobrać z tej strony za darmo. Wynika to z faktu, że jego wydanie zostało dofinansowane ze środków publicznych (szczegóły na dole strony). Ponieważ jest to kwartalnik, to będzie się ukazywać raz na 3 miesiące. 

Czy muszę założyć sobie konto na stronie?

Nie. Do końca roku 2020 nasze czasopismo może pobrać każdy, bez logowania się. Ponieważ jego wydawanie zostało sfinansowane ze środków publicznych – nie zobaczysz w czasopiśmie żadnych reklam ani treści sponsorowanych.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu z redakcją pn-pt w godz. 8-16.

+48 509143332

Toruń, ul. Św. Katarzyny

redakcja@dyskursidialog.pl

Wydawca

Wydawcą niniejszego czasopisma jest Instytut Dyskursu i Dialogu.

Niniejsze czasopismo wydawane jest w ramach realizacji zadania „Dyskurs i Dialog. Pogłębione analizy dla lepszej debaty publicznej” dofinansowanego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (Priorytet 4) dzięki środkom Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.